Jalatsite hooldus pikendab jalatsite eluiga

Jalatsite hooldus

Jalatsid vajavad alates ostmise hetkest regulaarset hooldust, olenemata kas jalatsid on valmistatud lakknahast, vahatatud- või rasvnahast, nappast, aniliinnahast, siledast nahast, karedast nahast või kombineeritud materjalidest. Jalatseid mitte hooldades on ainult aja küsimus, kui need muutuvad mustaks ja koledaks või lagunevad hoopistükkis kätte ära ja leiavad enneaegse tee prügikasti.

Jalatsite hooldus võib esmapilgul tunduda keeruline kuna erinevaid materjale on palju ja kõikvõimalikud hooldusvahendeid võtavad silme eest kirjuks. Siinkohal soovimegi Sulle nõu ja jõuga abiks olla, et Sul oleks võimalikult lihtne selles valdkonnas orienteeruda.

Üheltpoolt tuleb teada lihtsalt mõningaid põhitõdesid, mis jalatsite hoolduse kõigile jõukohaseks teeb ja neid põhitõdesid käesolevas postituses me kajastamegi. Teiselt poolt on oluline teada, kuidas üht või teist nahatüüpi hooldada, selle erisusi arvestades aga nendest kirjutame juba järgmistes postitustes.

Immuta jalatseid juba enne esmakordset kandmist

Enne nahast jalatsite esmakordset kandmist tuleks neid töödelda niiskus- ja mustuskaitsega. Töödeldud nahk tõrjub vett ega lase mustusel sügavale tungida.

Vastavalt nahatüübile vali sobiv aerosool, millega tuleks jalatseid ühtlaselt immutada 2-3 korda, pihustades vahendit 20cm kauguselt ning lastes vahepeal ainel sisse imbuda ja kuivada. Nõnda lood oma lemmikjalatsitele tugeva kaitsekihi. Pärast vahendi lõplikku kuivamist tuleks sile nahk poleerida, kasutades selleks naturaalsete harjastega harja või poleerimislappi ning kare nahk tuleks karestada veluurharjaga.

Seda jalatsite hoolduse esimest sammu ei tohiks alatähtsustada kuna hooldamata jalatsid saavad ruttu märjaks ja välistatud pole ka kuivamisel nahale jäävad vihmast või lumest koledad randid.

Puhasta jalatsid enne järgmist hooldust

Jalatsite hooldus peab toimuma regulaarselt kuna sõltuvalt ilmast ja jalatsite kandmissagedusest niiskus-mustuskaitse tõhusus väheneb. Kaitseefekt väheneb kiiremini just kehvade ja niiskete ilmastikuoludega.

Enne jalatsite hooldust ja niiskus-mustuskaitse kasutamist puhasta need alati eelnevalt ära. Võimalusel tuleks eelistada kuivemapoolset puhastamist, mis ei ole nahale nii koormav. Kas siis kergelt niiske lapiga või lihtsalt harjaga puhastades. Kui on tegemist juba sisse läinud mustusega, siis tuleb juba appi võtta märjad puhastusmeetodid – vahud ja šampoon.

Puhastusvahtusid ning šampooni kasutades, tasub materjal eelnevalt kergelt veega ära niisutada, siis toimivad puhastusvahendid efektiivsemalt ning tulemus jääb ühtlasem.

Ja alles nüüd, pärast jalatsite põhjalikku puhastamist, tuleks kindlasti uuendada niiskus-mustuskaitset!

Toida jalatsite nahka, et selle elastsus säiliks

Jalatsite regulaarsel kandmisel väheneb nahas sisalduvate rasvade ja õlide hulk, mis hoiavad naha elastsena ja seega muutub nahk kuivaks ja pragunevaks. Seepärast soovitame kasutada regulaarselt ka selliseid nahahooldustooteid, mis sisaldavad mõnda kasulikku ainet nagu mesilasvaha, mandliõli jne. Samuti aitavad sellised hooldustooted värskendada jalatsite värvi.

Pane jalatsid pärast igakordset kandmist puhkama

Päev läbi jalas olnud jalatsid pane ööseks kuivama/puhkama. Ära aseta neid kunagi otse radiaatori, pliidi või muu küttekeha peale, sest see kuivatab nahka liiga intensiivselt. Võimalusel eemalda sisetallad ja lase jalatsitel lihtsalt toasoojuses kuivada.

Ja kui juba sisetaldade peale jutt läks, siis soovitame neid alati jalatsites kasutada, nõnda püsivad need seest puhtad ja kuivad ning väheneb jalgade higistamisest tulenev ebameeldiv lõhn.

Hoiusta ja transpordi jalatseid targalt

Enamik inimesi viskab suve- või talveperioodi lõppedes jalatsid lihtsalt kappi või reisile minnes kohvrisse, kus need lihtsalt kokku pressitakse.

Tegelikult on selleks tarbeks olemas kingaliistud ja sääretoendid, mida saab kasutada nii jalatsite transportimiseks kui hoiustamiseks. Need aitavad hoida nahkjalatsid vormis ning säärsaabaste sääred trimmis. Reisile minnes või jalatseid hoiustades on mõistlik kasutada plastmassist liistusid ja toendeid. Puitliistud on ideaalsed niiskuse imajad, need sobivad hästi jalatsitesse, mille asetad ööseks kuivama/puhkama.

Kasuta parimaid hooldustooteid

Meie e-poest leiad Collonil jalatsite hooldusvahendid, mida julgeme oma kogemustele tuginedes soovitada. Tegemist on parimate saadaolevate hooldusvahenditega, millega saab lisaks jalatsitele kaitsta ka kõiki teisi nahast esemeid nagu näiteks nahast kotid, kindad, mütsid, mantlid ja joped.

Kui oled jalatsite hooldustoodete valimisel nõutu ja vajad konkreetset soovitust, siis võta meiega ühendust, aitame Sul valida korrektsed tooted jalatsite hoolduseks.

Sinu jalatsid on hoolitsuse eest väga tänulikud ning teenivad Sind kaua-kaua!