Kareda naha hooldamine ja puhastamine

Kareda naha hooldamine ja puhastamine

Kareda pealispinnaga nahad on nubuknahk, veluurnahk ja seemisnahk. Nubuknahk on sametise pinnaga, veluur- ja seemisnahk karedama pinnaga.

Nubuknahk on saadud loomanaha välimisest kihist, mille pealispind on lihvitud siledaks. Naha pealispinna katsumisel on tunda karvastatud, kergelt sametine pind ning käega vastu karva tõmmates muutub naha toon. Seemisnahk ja veluurnahk (rahva seas tuntud ka kui pööratud nahk) on saadud loomanaha sisemisest kihist. Peale naha pealispinna töötlemist (ühtlaseks tasandamist) on saadud ühtlane karvastatud pealispinnaga nahk.

Kõik nimetatud nahad on poorsed materjalid ja ilma kaitsva pinnavärvi kihita ning imavad endasse seetõttu kergelt nii niiskuse kui mustuse. Sellest tulenevalt on esmahooldus nende nahkade puhul väga oluline. Et nendest materjalidest jalatsid võimalikult kaua kestaks, tuleb neid enne esimest kandmist kindlasti immutada. Immutatud materjali korral jääb mustus ja vesi materjali pinnale, kust seda on tunduvalt kergem hiljem eemaldada.

Kareda naha hooldamine

Et Sinu nubuknahast, veluurnahast ja seemisnahast jalatsid rõõmustaksid Sind võimalikult kaua, tuleb nendele teha põhjalik esmahooldus ning edaspidi regulaarselt (olenevalt ilmastiku tingimustest ja jalatsite kasutamissagedusest) niiskus-mustuskaitset uuendada.

Collonil Nubuk Velours aerosool on spetsiaalselt karedale nahale mõeldud niiskus- ja mustuskaitse ning värvivärskenduse vahend. Esmatöötlemisel soovitame valida värvitu aerosooli. Kui jalats vajab juba ka värvivärskendamist, siis soovitame valida sobiva värvitooniga Collonil Nubuk Velours aerosooli. Kui juhul jalatsiga kattuvat tooni meie tootevalikus pole, siis vali värvitu aerosool kuna see sisaldab naha värvi aktiveerivaid osakesi, mis muudab samuti Sinu jalatsid taas säravaks.

Aerosooli kasutamine on imelihtne, enne kasutamist loksuta seda ja pihusta jalatsile ca 20cm kauguselt. Uue jalatsi esmahooldusel korda seda tegevust 2-3 korda.

Värvivärskendamiseks sobib suurepäraselt ka švammotsikuga pudelis olev Collonil Nubuk+Textile, mis on samuti saadaval erinevates värvitoonides. Selle hooldusvahendi kasutamine pole üldse keerukas, enne kasutamist loksuta seda ja kanna švammi abil jalatsile, kergelt pudelit pigistades.

Kui nahk on korralikult kuivanud, siis mõlema hooldusvahendi kasutamise järgselt karesta nahk kergelt, kasutades selleks Collonil veluuriharja või OmaKing veluuriharja. Suuremate pindade töötlemisel on lihtsam teha seda suurema Collonil veluurharjaga.

Kareda naha puhastamine

Aegajalt tuleks karedast nahast jalatseid puhastada põhjalikumalt. Nubuknahk, veluurnahk ja seemisnahk eelistavad eelkõige kuivpuhastust, kus mustus kraabitakse nahalt maha spetsiaalselt kareda naha jaoks mõeldud kummide ja kividega.

Kergema mustuse ja tundlikuma naha (seemisnahk, nubuknahk) jaoks sobib suurepäraselt Collonil Nubuk Box aga sobivad ka veluurharjad. Veidi tugevamalt ja sügavamalt saab kraapida naha peal ja sees oleva mustuse maha Collonil Cleaner puhastuskiviga (näiteks võidunud murdekohad), kuid siin võta arvesse, et kui naha kvaliteet ei ole kõige parem, siis võib tugeva hõõrumisega naha pinnalt karvad maha hõõruda.

Kui kuivpuhastusest jääb väheseks, siis soovitame proovida Collonil Clean + Clear puhastusvahtu. Puhastusvahu kasutamiseks niisuta jalats esmalt veega, et puhastusvahend kataks jalatsi ühtlasemalt ning kanna puhastusvaht esmalt lapile ja alles siis jalatsile.

Tugevalt sisse läinud mustuse jaoks (näiteks lumerandid) sobib Collonil Shampoo Direct, mille otsas oleva švammiga saad puhastusvahendi materjalile kanda ja seejärel musti kohti tekstiilharjaga hõõruda kuni mustuse eraldumiseni.

Kui nahk on korralikult kuivanud, siis mõlema puhastusvahendi kasutamise järgselt karesta nahk kergelt, kasutades selleks Collonil veluuriharja või OmaKing veluuriharja. Suuremate pindade töötlemisel on lihtsam teha seda suurema Collonil veluurharjaga.

Pärast jalatsi põhjalikku puhastamist taasta kindlasti ka niiskus- ja mustuskaitse!

Hoia oma jalatseid, siis jalatsid hoiavad Sind!