Kuidas tootmisjäägid Helve käe all uue elu saavad?

Helve on meie sõber, kes on kõige enam meie jäätmetest midagi uut ja põnevat valmistanud. Ta on just sellepärast eriti äge, et tema ideed on alati väga hästi läbi mõeldud ning ka tulemus tõesti väga ilus. Samuti  on ta kaasanud meie tootmisjäätmeid erinevatesse projektidesse.

Helve Sa näed ka ise ka välja kui üks suur filigraanne käsitöö😊 Kust see huvi sul pärineb ja kus sa seda õppinud oled?

Olen käsitööga tegelenud tegelikult juba kooliajal, kui sai endale riideid õmmeldud. Siiski tõsisem käsitööhuvi tekkis u 10 aastat tagasi. Siis läksin Räpina Aianduskooli tekstiiliosakonda õppima ning edasi Viljandi Kultuuriakadeemiasse rahvuslikku käsitööd. Juba Viljandis võtsin suuna erinevate jääkide taaskasutamisele, sest see tundus põnev. Ka mu lõputöö oli taaskasutuse teemaline, nimelt tegin sada aastat tagasi valmistatud kangastest 18. sajandi töörõivastest inspireeritud kleitide kollektsiooni „Taasuus“, mis võitis OmaMood konkursil mitmeid auhindu. Kooliga seoses tegin praktikat Riticos ja seal sain ka teha esimesed katsetused tootmisjäätmetega ning tundus uskumatu, kui palju head kraami ära visatakse.

Mis teeb käsitöö jääkidest tegemise eriliseks või teistsuguseks võrreldes traditsiooniliste materjalidega? Miks see sulle meeldib? Mis on selle juures väljakutsed ning millega tuleb arvestada?

Jääkidele uue elu andmine on väga põnev. Tegelikult piisab tihti jäätmete ja nende kuju vaatamisest ning juba hakkab mõte jooksma – silmade ette ilmuvad rotid, jänesed, karud ja inglid😊 siis tuleb ainult mõttel lennata lasta. Loomulikult paneb nö hetkel saadaolevad jäätmed peale omad piirangud, aga teiselt poolt on see just põnev väljakutse jõuda kõigele vaatamata huvitava lahenduseni, kasutades erinevaid tehnikaid. Samas kui olen hakanud selle valdkonnaga rohkem tegelema, siis kuidagi kõik tuleb ise Sinu juurde – põnevad uued materjalid ja inimesed heade mõtete ning ideedega. Kindlasti teeb jäätmetega tegelemise toredaks see, et see on positiivne mitte ainult loomingu ja loomise seisukohast vaid saab ka päästa kvaliteetseid materjale sattumast prügimäele või ahju. Kui on nii hea kvaliteediga materjale saadaval, siis miks ma peaksin ostma uut materjali. Võibolla uut materjali vaadates ei oleks mõttel pooltki nii kõrget lendu.

Mis projekte oled teinud lastega?

Mind kutsus projekti „Salliv kool“ raames Avinurme kooli lastega jäätmetest meisterdama inglit, mis oli algusest lõpuni valmistatud tootmisjääkidest. Kui alguses oli õpetajate seas kartus, et kas ikka lapsed saavad hakkama, kuna pidin oma projekti läbi viima kõigi lastega alates esimesest kuni lõpuklassideni välja, kuid üllatuslikult oli lapsed väga kaasas ja huvitatud. Neile meeldis see koosmeisterdamine ning isegi telefonid jäid taskutesse. Nii palju kui mina olen lastega koos toimetanud, siis on kõik alati olnud väga loomingulised ja tublid. Tegelikult võikski lastel olla üks osa käsitöö tundidest nii koolis kui lasteaias just seotud jäätmetega ja taaskasutamisega, see arendab loovust ning õpetab lastele maast madalast väärtustama taaskasutamist.

Mis sul hetkel käsil on?

Oi, pidevalt on midagi tegemisel. Hetkel tegelen Võrru käsitöötoa rajamisega. Tahaksin, et oleks koht,  kuhu inimesed, olenemata vanusest, saaksid tulla oma loovust taasleidma ja rakendama. Hakkaksin seal korraldama erinevaid käsitöö-töötubasid ning kindlasti propageeriksin just taaskasutust ning jäätmetega töötamist.