Loomuliku tekstuuriga naha hooldamine ja puhastamine

Loomuliku tekstuuriga naha hooldamine ja puhastamine

Sileda naha hooldamisest ja puhastamisest oleme juba kirjutanud, kuid täna vaatame lähemalt siledate nahkade eriliiki, milleks on aniliinvärvitud nahad – aniliinnahk ja nappa.

Säilitamaks naha võimalikult loomulikku tekstuuri ja pehmust, ei ole aniliinnaha ja nappa pinnale kantud tugevat värvikihti st nahk ei ole pindvärvitud. Naha erinevad värvitoonid on saadud naha läbivärvimisel ehk aniliinvärvimisel. Sellest tulenevalt on need nahad väga pehmed ja siidised. Nappa ja aniliinnaha puhul on üldjuhul tegemist kitse, põdra või lambanahaga. Just nende nahkade pehmuse tõttu kasutatakse neid materjale tihti kinnaste, kottide ja ka rõivaste valmistamisel. Samuti erinevate rahvuslike jalatsite valmistamisel, nagu meie populaarsed pastlad.

Kuna loomuliku tekstuuriga nahkadel puudub kaitsev värvikiht ja need on poorsed materjalid, siis imavad need endasse kergesti niiskuse ja mustuse. Seetõttu on nende õigeaegne hooldamine ja puhastamine väga oluline.

Loomuliku tekstuuriga naha hooldamine

Juba enne esmakordset kandmist immuta jalatseid kindlasti niiskus-mustuskaitse aerosooliga kuna immutatud materjali korral jääb mustus ja vesi materjali pinnale ning see kergendab tunduvalt naha hilisemat puhastamist. Hiljem on sisse imbunud mustust loomuliku tekstuuriga naha puhul juba väga keeruline eemaldada.

Selliste pretensioonikate nahkade töötlemiseks sobivad suurepäraselt Collonil Protect & Care, Collonil Bamboo Lotion ja Collonil Special Wax. Collonil Protect and Care ja  Collonil Bamboo Lotin on 99% ulatuses looduslikud tooted ja sobivad nii hoolduseks kui kaitseks just loomuliku tekstuuriga nahkadele. Collonil Special Wax on mesilasvaha sisaldav niiskus-mustuskaitse ning hooldusvahend väga tundlikule siledale nahale nagu aniliinnahk ja nappa. Pihusta vahendit jalatsitele umbes 20 cm kauguselt, vahepeal kuivada lastes ning korda seda tegevust 2-3 korda. Seejärel jäta jalatsid pikemaks kuivama. Eriti hea kui jalatsid saaksid kuivada õhtust hommikuni.

Et aniliinnahk ja nappa püsiks pehme, elastne ja jalats näeks alati hea välja, siis tuleks seda korrapäraselt toita ja selle värvi värskendada.

Naha paremaks toitmiseks ning värvi värskendamiseks soovitame aga Collonil Vegan Organic kreemi või Collonil Waterstop kreemi, millest esimene on vegan ehk loomavaba variant ja sisaldab erinevaid orgaanilisi õlisid, et toita nahka. Waterstop kreem on  mandliõliga ja saadaval erinevates värvitoonides. Enne kreemi kasutamist on otstarbekas nahk immutada Collonil Protect & Care, Collonil Bamboo Lotin või Collonil Special Wax tootega, sest siis jaotub kreem ühtlasemalt ja nahk ei muutu laiguliseks! Kanna valitud kreem esmalt lapile, seejärel jalatsile ja hõõru laiali ning lase kuivada. Tuleb silmas pidada, et tõenäoliselt muudab kreem jalatsite värvi veidi tumedamaks.

Loomuliku tekstuuriga naha puhastamine

Loomuliku tekstuuriga nahk on õrn ja talub vaid õrna puhastamist. Soovitame aniliinnaha ja nappa puhastamiseks eelkõige kuivpuhastamist ning teha seda kuiva või niiske lapiga peale igakordset kandmist. Nõnda saad eemaldada naha pinnale kogunenud tolmu ja mustuse, vältimaks selle imbumist naha sisse.

Nahale tekkinud kriipse-kraapse ja plekke võid proovida õrnalt maha hõõruda ka Collonil Soft Gum’iga. Kui aga soovid siiski tugevamat puhastust, siis proovi Collonil Clean + Care puhastusvahtu aga esmalt veendu puhastusvahendi sobivuses jalatsi varjatud kohas ja väiksemal alal. Kanna puhastusvaht eelnevalt Collonil puhastus- ja poleerimislapile ja alles siis jalatsile ning seejärel vahtu laiali hõõrudes eemaldad mustuse materjalilt.

Pärast jalatsi puhastamist tuleks kindlasti taastada ka niiskus-mustuskaitse, millest kirjutasime naha hoolduse all.

Hoia oma jalatseid, siis jalatsid hoiavad Sind!