Materjalidest

Lakknahk

Lakknahk on üks enam levinumaid moenahkasid, mis küll tõusude ja mõõnadega, on siiski olnud ajast aega üks populaarsemaid moenahkasid. Lakknahk on nahk, mille pealispind on töödeldud läikivaks. Lakknaha ajalugu ulatub aastasse 1818, kui Ameerika leiutaja Seth Boyden arendas välja lakknaha valmistamise meetodi. Algupärane lakknahk saadi naha töötlemisel linaseemneõli baasil valmistatud lakiga. Tänapäeval leiab kauplustest väga erineva hinnaklassi ning kvaliteediga lakknahka või pigem õigem oleks öelda lakknaha välimusega materjale, kus materjali läikiv välimus on saadud nö läikiva kile kleepimisega materjali pinnale. Sellest tulenebki, et lakknahka ei ole võimaliik niiskus-mustuskaitsega immutada, sest see materjal lihtsalt ei ima endasse vedelikke.

 • Lakknaha hoolduseks on spetsiaalne sari, sest tavalised hooldusvahendid võivad rikkuda laki töötluse ning materjal võib muutuda tuhmiks. Lakknahale mõeldud hooldusvahendid taastavad lakknaha elastsuse ja hoiavad ära lakknaha pragunemise. Samuti värskendavad naha värvi ja taastavad läike.
 • Collonil Lack Polish. Pudeli otsas oleva švammi abil on seda väga kerge ja mugav peale kanda. Vahend jätab alguses kergelt rasvase kihi naha pinnale, kuid oodake vahendi kuivamiseni ning siis poleerige läikima.
 • Kes soovib hooldusvahendit vahu kujul, siis on pakkuda veel Collonil Lack Mousse, mis on nö kaks-ühes-toode. Selle tootega nii puhastate kui ka hooldate oma lakknahast jalatseid. Kandke vaht eelnevalt lapile ja siis jalatsile ning hõõruge ühtlaselt laiali. Poleerige läikima.
 • Lakknahka võib puhastada kergelt niiske lapiga!
 • Kui siiski soovitakse kasutada puhastussvahtu, siis on selleks olemas spetsiaalne lakknaha puhastus- ja hooldusvaht Collonil Lack Mousse või sobib ka Collonil Clean&Care puhastusvaht. Kandke vaht eelnevalt lapile ja alles siis jalatsile. Poleerige läikima.
Hooaja moenahad ka kombineeritud materjalid

Need on omanäolised disainnahad, mille erinevad välimused on saadud erinevaid pinnatöötlusi kasutades – eksootilise välimusega nahad, antiikse, kulunud välimusega nahad, metallikvälimusega nahad jne. Samuti erinevatest materjalidest kokku kombineeritud tooted.
Nendest materjalidest on üldjuhul tehtud kergemates tingimustes kantavad jalatsid nagu näiteks peokinga ja erinevad suvekingad. Samuti kotid. Üldjuhul on need materjalid õrnad ning vajavad seega ka õrnemat tüüpi hooldust ning õrnema koostisega hooldusvahendeid.

 • Kuigi nendest materjalidest valmistatud jalatsid ei vaja just tugevat niiskuskaitset, sest üldjuhul ei ole mõeldud kandmiseks karmides ilmastikutingimustes, on neid materjale siiski soovitav kaitsta mustuse ja tolmu imendumise eest, samuti hooldada värvivärskendamise ning materjalide elastsuse säilitamise eesmärgil.
 • Sobiv vahend on Collonil Vario aerosool, mis on kergema koostisega ja seetõttu sobib õrnematele moenahkadele ning kombineeritud materjalidele. Lisaks mustuskaitsele sisaldab see aerosool ka materjalide värvipigmenti aktiveerivaid osakesi ning taastab materjalide elastsuse.
 • Õrnad nahad kannatavad vaid õrna ja kerget puhastamist, et ei kahjustuks materjali pind ega välimus. Sellepärast tuleks nimetatud materjalidest jalatseid puhastada kuiva või õrnalt niiske lapiga iga kord pärast kandmist, et pühkida maha naha pinnale kogunenud tolm ja vältida selle imendumist materjali sisse.
 • Siledamat tüüpi moenahkade peale tekkinud kriipse-kraapse võib õrnalt proovida maha hõõruda Collonil Soft Gumiga ning kui materjal kannatab (katsetada varjatud osal), siis võib proovida ka õrnemat puhastusvahtu Collonil Clean&Care’i.
Vahatatud ja rasvanahad - k.a rasvanubuk ja õlinubuk

Vahatatud ja rasvanahad nagu vahatatud ja rasvatatud siledad nahad ning õlinubuk, on saadud naha välimisest kihist, töödeldes seda suure hulga rasvade, vaha või õlidega. Kõrge rasvasisaldus muudab need nahad vastupidavamaks ja seda ka rasketest ilmastikutingimustes, sellepärast on nimetatud nahkasid kasutatud palju spetsiifiliste, näiteks erilistes välistingimustes kasutatavate jalatsite tootmisel nagu matkajalatsid, jahi ning kalapüügi varustus, ka tööjalatsid. Rasvanaha saab tuvastada nii, et kui tõmmata küünega naha pinnalt, siis tõmme jätab järele heledama kriipsu. Kuna rasvad, õlid on nimetatud materjalide puhul väga olulised, siis nende nahkade jaoks on Collonil välja töötanud spetsiaalse sarja Rustical. Et nimetatud nahad säilitaksid oma elastsuse ja ei hakkaks pragunema ning näeksid kenad välja ka aastate pärast, tuleks eelistada just spetsiaalselt rasvasid sisaldavaid hooldusvahendeid.

 • Immutage oma jalatseid juba enne esmakordset kandmist niiskus- ja mustuskaitse aerosooliga. Rasvanahale sobib Collonil Rustical aerosool, mis sisaldab rasvaosakesi ja aitab säilitada naha algse tuhmi välimuse ning aitab taastada naha rasvasisalduse, et nahk oleks jätkuvalt niiskuskuskindel. Pihustage vahend jalatsitele umbes 20 cm kauguselt ja vahepeal kuivada lastes korrake 2-3 korda. Jätke kuivama, parem kui saate jätta terveks ööks.
 • Rasvanaha puhul on väga oluline regulaarne naha rasvasisalduse taastamine, mis aitab hoida naha elastse, välimuse kena ning säilitada rasvanaha algsed omadused. Kuna ka Collonil Rustical aerosool sisaldab rasvaosakesi, siis sobib ka nimetatud vahend rasvanahkade kergeks hooldamiseks. Siiski suurema rasvasisalduse tõttu võiks hooldusvahendina kasutada Collonil Rustical hooldusvedelikku, mis on mugavas švammiga pudelis. See vahend aitab värskendada ka jalatsite värvi. Kandke vedelik pudeli otsas oleva švammi abil ühtlaselt jalatsile ning jätke kuivama.
 • Suurima rasvasisaldusega toode nimetatud sarjas on Collonil Rustical kreemi. Nimetatud toote puhul tuleb silmas pidada, et suure rasvasisalduse tõttu toonib kreem jalatsid tumedamaks ja seega tuleks kreemiga töödelda ühtlaselt mõlemad jalatsid. Kreem on ideaalne vanade, pragunema hakanud rasvanahast jalatsite taastamiseks. Kandke kreem tuubi otsas oleva švammi abil jalatsile ning hõõruge ühtlaselt laiali. Laske kuivada.
 • Aegajalt puhastage oma jalatseid ka põhjalikumalt! Kui igapäevaselt puhastate jalatseid mustusest ja porist niiske lapiga, siis aegaajalt võiks ka nahka põhjalikumalt ja süviti hooldusvahendi jääkidest ning kogunenud mustusest puhastada.
 • Rasvanaha puhastamiseks sobib Collonil Clean&Care ja Collonil Outdoor Cleaner, mis lahustavad kogunenud mustuse ja rasvad.
 • Pärast põhjalikku puhastamist tasuks nahka ka toita, et taastada naha rasvasisaldus ning taastada niiskus- ja mustuskaitse!
Nappa ja aniliinnahk - loomuliku nahatekstuuriga, väga pehmed siledad nahad

Siledate nahkade eriliigiks on aniliinvärvitud nahad – aniliinnahk ja nappa. Säilitamaks naha võimalikult loomulikku tekstuuri ja pehmust, ei ole naha pinnale kantud tugevat värvikihti (ehk ei ole pindvärvitud). Naha erinevad värvitoonid on saadud naha läbivärvimisel ehk aniliinvärvimisel. Selle tõttu on need nahad väga pehmed ja siidised. Nappa ja aniliinnaha puhul on üldjuhul tegemist kitse, põdra või lambanahaga. Just nende nahkade pehmuse tõttu on neid materjale kasutatud palju kinnaste, kottide ja ka rõivaste valmistamisel. Samuti erinevate rahvuslike jalatsite valmistamisel nagu näiteks ka OmaKinga Pastlad.

 • Kuna nahal puudub kaitsev värvikiht, siis on need boorsed materjalid, mis imavad endasse kergesti niiskuse ja mustuse.
 • Nimetatud nahkade puhul on esmatöötlus niiskus-mustuskaitsega väga oluline!!
 • Immutage oma jalatseid juba enne esmakordset kandmist niiskus- mustuskaitse aerosooliga. Immutatud materjali korral jääb mustus ja vesi materjali pinnale, mis kergendab tunduvalt hilisemat puhastamist. Sisseläinud mustust on nimetatud nahkade puhul hiljem juba väga keeruline eemaldada.
 • Selliste pretensioonikate nahkade töötlemiseks sobib Collonil Special Wax aerosool. Collonil Special Wax on mesilasvaha sisaldav niiskus-mustuskaitse ning hooldusvahend siledale nahale. Pihustage vahendit jalatsitele umbes 20 cm kauguselt ja vahepeal kuivada lastes korrake 2-3 korda. Jätke kuivama, parem kui saate jätta terveks ööks.
 • Kuna nende nahkade puhul on väga oluline pehmus ja elastsus, siis tuleb neid nahkasid korrapäraselt ka toita.
 • Et nahk püsiks pehme, elastne ja näeks jätkuvalt kena välja, siis tuleb teda toita ning värvi värskendada. Kuna Collonil Special Wax aerosool sisaldab ka mesilasvaha, siis sobib see niiskus-mustuskaitse aersool ka naha kergeks hoolduseks, siiski naha paremaks toitmiseks ning värvi värskendamiseks soovitame Collonil Waterstop kreemi, mis on mandliõliga. Kreemid on saadaval erinevates värvitoonides. Enne kreemi kasutamist immutada nahk Collonil Special Wax aerosooliga, sest siis jaotub kreem ühtlasemalt ning nahk ei muutu laiguliseks! Kandke valitud kreem esmalt lapile ja siis jalatsile ning hõõruge laiali. Laske kuivada.Tuleb silmas pidada, et tõenäoliselt muudab kreem jalatsite värvi veidi tumedamaks.
 • Need õrnad nahad taluvad vaid õrna puhastamist.
 • Nimetatud nahkade puhul soovitatakse eelkõige kuiva puhastamist. Sellepärast tuleks nendest materjalidest valmistatud jalatseid puhastada kuiva või kergelt niiske lapiga iga kord pärast kandmist, et pühkida maha naha pinnale kogunenud tolm ja mustus ning vältimaks selle imbumist naha sisse.
 • Nahale tekkinud kriipse-kraapse ja plekke võib õrnalt proovida maha hõõruda Collonil Soft Gumiga.
 • Kui soovitakse siiski tugevamat puhasust, siis proovoice Collonil Clean&Care’i, aga katsetage materjali sobivust eelnevalt väiksemal varjatud kohal.
 • Kindlasti tuleks pärast taastada niiskus-mustuskaitse!
Siledad nahad - pindvärvitud siledad nahad ka punutud ning reljeefse pealispinnaga nahad

Sile nahk on üldjuhul saadud looma naha pealmisest kihist ja seega on ta kõige elastsem. Naha pealispind on töödeldud värvipigmendiga (ehk pindvärvitud), mis muudab naha tugevaks ja vastupidavaks. Naha pind võib olla sile, reljeefne, läikiv või matt. Siledate nahkade alla kuuluvad ka punutud ja reljeefse pealispinnaga siledad nahad. Siledast nahast on tehtud suurem osa meie igapäevastest jalavarjudest, kuna pindvärvitud sile nahk on kõige tugevam ja seega vastupidavam meie kliimas.

 • Immutage oma jalatseid juba enne esmakordset kandmist niiskus- mustuskaitse aerosooliga. Niimoodi kaitsete oma jalatseid lumerantide eest talvel ning samuti ei ima nahk endasse nii kergesti vett ja seega püsivad Teie jalad kuivemad.
 • Tugevale siledale nahale sobivad kõige paremini Collonil Waterstop aerosool, mis immutab naha alumiste kihtideni välja ja seega ei pääse niiskus ja mustus enam naha sisse. Teine niiskus-mustuskaitse vahend, mida soovitame on nanotehnoloogial põhinev aerosool Collonil Nanopro, mis loob nahka kaitsva kihi materjali pinnale. Pihustage valitud vahend jalatsitele umbes 20 cm kauguselt ja vahepeal kuivada lastes, korrake 2-3 korda. Jätke kuivama, parem kui saate jätta terveks ööks.
 • Kui nahk on korralikult kuivanud, siis soovi korral poleerige läikima Collonil puuvillase lapiga või Collonil naturaalharjastest harjaga. Nanotoodete puhul tasub meelde jätta, et kuna nanoefekt luuakse materjali pinnale, siis tuleks nanotooted kanda materjalile järjekorras viimasena.
 • Olenevalt ilmastiku tingimustest ja jalatsite kasutamissagedusest, tuleks uuendada niiskuskaitset.
 • Niiskuskaitse efekti aitab parandada ka Collonil Waterstop kreem, millega võib siis igapäevaselt oma jalatseid hooldada, kuid siiski tuleks regulaarselt uuendada ka immutusvahendiga saadud kaitset.
 • Et nahk püsiks pehme, elastne ja jalats näeks jätkuvalt kena välja, siis tuleb seda aegajalt toita ning värvi värskendada.
 • Toitmiseks sobivad kreemid ja vahad, mis sisaldavad mõnda kasulikku lisandit – näiteks mesilasvaha – Collonil Nilfet, mandliõli – Collonil Waterstop kreem. Pehmemate ja elastsemate siledate nahkade jaoks sobivad paremini kreemid, tugevamate ja jäigemate siledatele nahkadele sobivad vahad.
 • Collonil Waterstop kreem parandab ja taastab ka niiskuskaitseefekti. Kandke kreemituubi otsas oleva svammi abil kreem jalatsile ning hõõruge laiali. Laske kuivada. Alguses muutub kreem jalatsi peal tuhmiks, kuid siis tuleb võtta poleerimislapp või naturaalharjastega hari ja jalatsid löövad taas särama!
 • Toosis olevaid vahendeid aitab peale kanda Collonil sabaga naturaalharjastega toosihari või Collonil puuvillane poleerimislapp, millega saab soovi korral ka jalatsid läikima poleerida. Rasvasid, mida erinevad vahad sisaldavad, on juba inimkonna algusaastatest peale kasutatud, kui on soovitud oma nahkesemeid vettpidavaks töödelda!!
 • Collonil Waterstop kreemiga saate värskendada ka oma jalatsite värvi. Värvivalikust valige sobiv toon (vanemate jalatsite puhul võite värvivärskenduse mõttes valida ka kraad tumedamat tooni kingakreemi) või värvitu kreem, mis samuti aktiveerib naha värviosakesi ja jalatsid muutuvad seeläbi taas kirkamaks.
 • Valgete jalatsite ninade või teiste kulunud kohtade värvivärskendamiseks võib kasutada Collonil Combi White’i, mis on tugeva valge värvipigmendiga vedelik. Vahend kantakse kulunud kohale pudeli otsas oleva švammiga. Soovitame pärast värvimist teha jalatsid üle Collonil Waterstop värvitu või valge kreemiga, mis taastab materjali elastsuse ning ühtlustab värvitud pinna.
 • Aegajalt puhastage oma jalatseid ka põhjalikumalt!
 • Kui igapäevaselt puhastate jalatseid mustusest ja porist niiske lapiga, siis aegaajalt võiks nahka ka põhjalikumalt ja süviti hooldusvahendi jääkidest ning kogunenud mustusest puhastada. Selleks otstarbeks on olemas erinevad puhastusvahud.
 • Collonil puhastusvahtudest on kõige tugevama koostisega Collonil Leather Soap, mis sobib vaid tugevate siledate nahkade puhastamiseks.
 • Veidi kergema koostisega on Collonil Clean and Care puhastusvaht, mis on universaalsem ja sobib nii siledate kui ka karedate nahkade puhastamiseks.
 • Kuna tänapäeval saadaval on väga erinevaid materjale, millest jalatsid võivad olla tehtud, siis tasuks eelnevalt katsetada materjali taluvust antud vahendi suhtes mõnel varjatud kohal.
 • Vahuga puhastamisel tuleks vaht eelnevalt kanda lapile ja alles siis lapiga jalatsile. Vahtu laiali hõõrudes, eemaldada mustus materjalilt.
 • Tugeva sisseläinud mustuse jaoks (näiteks lumerandid) võib kasutada ka Collonil Shampoo Directi, vahendiga määrdunud kohti hõõrudes.
 • Pärast jalatsi põhjalikku puhastamist tuleks kindlasti taastada niiskus- ja mustuskaitse!
Karedad nahad - nubuk, seemis, veluur

Nubuknahk, veluur ja seemisnahk on kõik kareda pealispnnaga nahad, nubuknahk on sametine ning seemis ja veluur karedama pinnaga.
Nubuknahk on saadud looma naha välimisest kihist, mille pealispind on lihvitud siledaks. Naha pealispinna katsumisel on tunda karvastatud, kergelt sametine pind ning käega tõmmates vastu karva ning karvade suunas, muutub naha toon. Seemisnahk ja veluur (rahva seas tuntud ka kui pööratud nahk) on saadud looma naha sisemisest kihist. Peale naha pealispinna töötlemist (ühtlaseks tasandamist) on saadud ühtlane karvastatud pealispinnaga nahk. Ka kõik nimetatud nahad on ilma kaitsva pinnavärvi kihita ja seega boorsed materjalid, mis kergesti imavad endasse niiskuse ja mustuse.

 • Esmahooldus niiskus- ja mustuskaitse aerosooliga on nimetatud materjalide puhul väga oluline! Nii nubuknahk kui ka veluur ja seemis on väga pretensioonikad materjalid, sest imavad endasse väga kergesti mustuse ja niiskuse. Sellepärast on jalatsite immutamine enne esimest kandmist väga oluline. Immutatud materjali korral jääb mustus ja vesi materjali pinnale, kust seda on siis tunduvalt kergem hiljem maha pühkida.
 • Collonil Nubuk Velours aerosool on karedatele nahkadele spetsiaalselt mõeldued niiskus-mustuskaitse ja hooldus-värvivärskendus vahend. Esmatöötlemisel soovitame valida värvitu vahendi.
 • Kui nahk on korralikult kuivanud, siis karestage nahk kergelt kasutades selleks Collonil veluuriharja või OmaKing veluuriharja.
 • Suuremate pindade töötlemisel on lihtsam seda teha Collonil suurema veluurharjaga.
 • Olenevalt ilmastiku tingimustest ja jalatsite kasutamissagedusest, tuleks uuendada niiskuskaitset regulaarselt!!
 • Põhjalik esmahooldus ning regulaarne niiskus-mustuskaitse uuendamine on peaaegu kõik, mis vaja teha, et Su nubukist, veluurist ja seemisnahast jalatsid rõõmustaksid Sind kaua!
 • Karedate nahkade värvivärskendamiseks pakume Collonil Nubuk Velours aerosooli, mis on saadaval erinevates värvitoonides ning lisaks švammotsikuga pudelis värvivärskendusvahendit Collonil Nubuk+Textile, mis on samuti saadaval erinevates värvitoonides. Ka värvitu aerosool ning hooldusvedelik, sisaldab naha värvi aktiveerivaid osakesi, seega kui ei leia sobivat tooni, võtke värvitud ja muudke oma jalatsid taas säravaks!
 • Pärast vahendi kuivamist karestage nahk taaskord Collonil veluurharja või OmaKing veluurharjaga.
 • Aegajalt puhastage oma jalatseid ka põhjalikumalt!
 • Karedad nahad eelistavad eelkõige kuivpuhastust, kus siis mustus kraabitakse nahalt maha spetsiaalselt nubuki, veluuri ning seemisnaha jaoks mõeldud kummide ja kividega. Collonil Nubuk Box on kergema mustuse ning tundlikuma naha jaoks nagu seemisnahk ja nubuk, samaks otstarbeks sobivad ka veluuriharjad. Veidi tugevamalt ja sügavamalt saab kraapida naha peal ja sees oleva mustuse maha Collonil Cleaner puhastuskiviga (näiteks võidunud murdekohad), kuid siin peab arvestama, et kui naha kvaliteet ei ole kõige parem, siis võib tugeva hõõrumisega naha pinnalt karvad maha hõõruda.
 • Kui kuivpuhastuseks jääb väheseks, siis võib proovida Collonil Clean and Care puhastusvahtu. Kõigepealt niisutada jalats kergelt veega (siis saab puhastusvaht jalatsile ühtlasemalt), siis kanda puhastusvahet esmalt lapile ja siis jalatsile.
 • Tugeva sisseläinud mustuse jaoks (näiteks lumerandid) võib kasutada ka Collonil Shampoo Directi, vahendiga musti kohti hõõrudes.
 • Vahendi kuivades nahk karestada kasutades selleks kas Collonil veluurharja või OmaKing veluurharja. Suuremate pindade töötlemiseks on abiks Collonil suur veluurhari.
 • Pärast jalatsi põhjalikku puhastamist tuleks kindlasti taastada niiskus- ja mustuskaitse!