Meie lugu – Traditsioonid aastast 1927

Aus ja kohalik väiketootmine, mis väärtustab Põhjamaa jalatsikultuuri.

Ritico OÜ on 1993. aastal loodud ettevõte, mis jätkab jalatsivalmistamise peretraditsioone aastast 1927. Meie tootmine asub Võru linna lähedal Kirumpääl, kus valmistame sandaale, toasusse ning laste- ja võimlemissusse. Lisaks sellele oleme üks suurimatest sisetaldade tootjatest Ida-Euroopas. Meie tootevalikus on veel kingapaelad ja jalatsihooldusvahendid. Meie tooted on valmistatud naturaalsetest materjalidest ning tootmisel kasutame loodussõbralikku tehnoloogiat.

  1927

  Vanaisa Peetrile meeldis ikka õhtuti nokitseda oma väikeses töötoas ja mõelda suuri asju. Vanaisa Peeter oli kingsepp, tema valmistatud jalatsitega liikusid ringi Vastseliinas paljud. Ta oli väga korralik ja täpne mees ja terve küla hindas teda ja tema oskusi.

  1940

  … ajad muutusid keerulisemaks, kuid vanaisal tööd jagus. Töökäsi tuli isegi puudu ja oli vaja tööle võtta paar õpipoissi, kes aitaksid tellimusi täita. Siiski oli vanaisa Peetri kullipilk jätkuvalt saatjaks kõigis töödes, mis vastu võeti.

  1996

  ... on vahetunud kaks põlvkonda, on aasta 1996 ja kõik on paljulubav... Rait alustab võimlemissusside tootmist paari õmbleja ja õmblusmasinaga vana trükikoja ruumides Võrus, sest päriselt ise väärtust luua tundus olevat just see õige asi. Esialgu oli selliste susside järele nõudlus Soomes, kuid ka eestlased olid tasapisi toote vastu huvi üles näitama hakanud, kuigi algul tundus see sussipaar poes ikka päris kallis.

  1998

  ... Rait on siiski järjekindel, kuigi ümberringi kõik sõbrad ostsid, müüsid ja vahetasid ning paljudest olid saanud juba rikkad poisid, siis Rait tootis ikka susse. Siiski tundus, et valmistatu oli hästi vastu võetud, sest koliti suuremasse hoonesse. Korda sai tehtud vana raadiojaam Kirumpääl ning võimlemissussidele olid lisandunud soojad sussid ja sisetallad. Sandaalide valmistamise jaoks sai Inglismaalt spetsiaalselt tallaõmblusmasingi kohale toodud.

  2016

  ... et meie käsitöömeistrite oskused saaksid vääriliselt hinnatud, hakkasime otsima viisi kuidas veelgi enam väärtustada meie jalatsivalmistamise oskusi ja traditsioone. Tundus, et peaksime piiluma disainimaailma ukse vahelt sisse, avanev tundus põnev ja veidi ka hirmutav. Õnneks leidsime Piibe, kes hakkas meie kaasteeliseks ja TOKUle sai sedakorda juba suurem elu sisse puhutud. Näeb, kuidas edasi …

  2017

  Ajaga võidu joostes tulimegi juuni kuus turule päris ametliku uue brändi TOKU’ga, mis tõi klientideni mugava linnajalatsi jätmata tagaplaanile ainsatki disainiaspekti. Mugavus ja pikaajaline kogemus liideti uue põneva välimusega ja uus peatükk värske brändi elus sai alguse ...