OmaKinga sandaalid – Umma ja kimmäs!

OmaKing sandaalid

Kui 23 aastat tagasi OmaKinga sandaale valmistama hakkasime, siis eelkõige sellepärast, et oli vaja toodet, mida saaks müüa suvel. Kõik ülejäänud tooted, mis juba Eesti turul olid populaarseks saanud nagu võimlemissussid, soojad sussid ja sisetallad, olid kasutamiseks sügisel ja talvel.

Tollel hetkel poodides müüdavad sandaalid lagunesid kiiresti ning tundus, et õmmeldud mudel võiks olla lahendus sellele probleemile. Inglismaalt sai tellitud ning toodud kohale spetsiaalne sandaaliõmblusmasin, mis oli tolle aja kohta ikka hirmkallis. Samas tulles tänasesse päeva, on tegemist mitmeski mõttes väga kasuliku tehnoloogiaga, kus pealis õmmeldakse välistalla külge, mitte ei liimita. Esiteks on tegemist keskkonda vähem saastava tehnoloogiaga, kuna kemikaalide hulk, mis kulub jalatsi valmistamiseks on kordades väiksem. Samuti kuna tegemist on suuresti käsitööga, siis saame tagada parima kvaliteedi. Ja kolmandaks, mis ei ole vähem oluline, et sellise tehnoloogiaga valmistatav jalats on parandatav ning vajadusel ka pealis välja vahetatav. Seega tänase keskkonnateemade kontekstis oleme oma jalatsitega nö juba mäel.

Aga kuidas siis valmis esimeste sandaalimudelite disain? Ei olnud siin midagi keerulist, lähtuti põhimõttest, et sandaalimudelid pidid olema lihtsa ja klassikalise disainiga, tänu millele sobiksid võimalikult paljudele jalga. Samuti pidid sandaalid olema jalas mugavad, et nendega saaks terve päeva ringi liikuda. Kõige olulisemaks saigi katsetamine ehk siis iga mudel läbis enne kilomeetreid, kui tootmiskõlbuliku jah-sõna sai ning klientidele tutvustama hakati. Esimesed mudelid loodi meestele, sest tundus, et neile on sandaalimudeleid disainida kordades kergem. Nende soovid on lihtsad ning samuti on nad tihtipeale ustavamad kliendid ehk kui neile midagi meeldib ja sobib, siis jäävad nad selle mudeli kandjaks aastateks. Loomulikult mida aeg edasi, küsiti mudeleid ka naistele ning tuli ka nende nimel vaeva näha. Aga siiski enim müüdavad mudeli on täna need, mis on loodud just algusaastatel ehk siis puhas klassika.

Kui aastakümneid tagasi sandaale peamiselt Lõuna-Eestis toimuvatel laatadel müüma hakkasime, olid müügid tolle aja mõistes kolossaalsed ja nii aastast aastasse. Sandaalid olid ju tegelikult kallid ja kellel siis raha ikka nii palju võtta oli, kuid suved olid ilusad ning vähemalt lõunaeestlase jalg tahtis hingata.

Ja siis tuli järsku vaikus. Olime väga üllatunud, et mis siis juhtus, miks meie sandaale enam ei soovita. Põhjus oli väga pragmaatiline, meie sandaalid ei läinud lihtsalt katki. Seega saime laatadel järjest enam vaid tervitada oma kliente ja kuulda kurtmist, et hea meelega ostaks uued sandaalid, aga näe vanad ei taha kuidagi katki minna. Õnneks me ei ole kunagi seda teed läinud, et midagi oleks kehvemini tegema hakanud. Ootasime kannatlikult pea 7 aastat ära ja taas peatusidki meie müügilettide ees eelkõige mehed ja palusid täpselt samu sandaale, mis neil jalas. Uued sandaalid võeti kaenlasse ja ega siis vanasid ära ei visatud, nendega sai ju kodus tööd ikka edasi teha 😊

Et siiski meil endal väga igavaks ei läheks, siis viis aastat tagasi tegime juurde brändi TOKU, kus jalatsitel disaini seisukohast veidi teine käekiri, kuid siiski loodame, et loome nö uut klassikat ning kordame OmaKinga edu.

OmaKinga sandaalide disain on siiski jäänud siiani peamiselt nö igavaks klassikaks. Meenub ühe tuttava disaineri 5 aasta tagune kommentaar selle peale, kui rääkisime oma soovist Omakinga sandaalide disaini veidi värskendada, et ah, mis te ikka neid muutma hakkate, oodake parem mõned aastad ja need mudelid on jälle moes. Tundub, et ta ei eksinud😊

Omaking sandaalid