Sile nahk on üldjuhul saadud looma naha pealmisest kihist, millest tulenevalt on tegemist elastse nahaga. Naha pealispind on töödeldud värvipigmendiga (teisisõnu pindvärvitud), mis muudab naha tugevaks ja vastupidavaks. Sileda naha pind võib olla läikiv või matt. Siledate nahkade alla kuuluvad ka punutud ja reljeefse pealispinnaga siledad nahad.
Siledast nahast on tehtud suurem osa igapäevastest jalanõudest kuna pindvärvitud sile nahk on kõige tugevam ja vastupidavam meie heitlikus kliimas.
Kui siledast nahast jalatseid õigeaegselt hooldada ja puhastada, siis teenivad need jalatsid Sind pikka aega.
Sileda naha hooldamine
Juba enne esmakordset kandmist võiks jalatseid immutada niiskus-mustuskaitse aerosooliga ja edaspidi tuleks niiskus-mustuskaitset uuendada olenevalt juba ilmastikutingimustest ja jalatsite kandmissagedusest. Nõnda kaitsed oma jalatseid lumerantide eest talvel ja märgadel aastaaegadel ei ima nahk endasse nii kergesti vett, tänu millele püsivad ka Sinu jalad kuivad.
Tugevale siledale nahale sobib ideaalselt Collonil Waterstop aerosool, mis immutab nahka alumiste kihtideni välja ja seega ei pääse niiskus ja mustus enam naha sisse. Väga hea niiskus-mustuskaitse vahend on ka nanotehnoloogial põhinev Collonil Nanopro aerosool, ning uuenduslik Collonil Carbon Pro mis loovad kaitsva kihi naha pinnale ja sobivad seega kõikidele nahkadele ja tekstiilidele. Nende vahendite kasutamine on sarnane, pihusta aerosooli jalatsitele umbes 20cm kauguselt, lase natuke kuivada ja korda seda tegevust 2-3 korda. Seejärel jäta jalatsid pikemaks kuivama, eriti hea kui jalatsid saaksid kuivada õhtust hommikuni. Kui nahk on korralikult ära kuivanud, siis saad selle soovi korral läikima poleerida Collonil puhastus- ja poleerimislapiga või Collonil naturaalharjastest harjadega.
Et nahk püsiks pehme, elastne ja jalats näeks alati hea välja, siis tuleks seda aegajalt toita ja selle värvi värskendada.
Naha toitmiseks sobivad ideaalselt kreemid ja vahad, mis sisaldavad mõnda kasulikku looduslikku lisandit nagu näiteks Collonil Nilfet puhul mesilasvaha või Collonil Waterstop kreemi puhul mandliõli. Kui pehmemate ja elastsemate siledate nahkade jaoks sobivad paremini kreemid, siis tugevamate ja jäigemate siledate nahkade jaoks sobivad paremini vahad.
Värvi värskendamiseks sobib suurepäraselt Collonil Waterstop kreem, mis ühtaegu värskendab värvi ning parandab ja taastab niiskuskaitseefekti. Esimese sammuna vali värvivalikust jalatsile sobiv värvitoon, mis vanemate ja kulunud jalatsite puhul võib olla ka kraad tumedam. Alternatiivina võid kasutada ka värvitut kreemi, mis samuti aktiveerib naha värviosakesed ja jalatsid muutuvad seeläbi taas kirkamaks. Teise sammuna kanna kreemituubi otsas oleva švammi abil kreem jalatsile ning hõõru laiali. Lase kuivada ja seejärel poleeri läikima Collonil puhastus- ja poleerimislapiga või Collonil toosiharjaga. Ära ehmu kui kreemi pealekandmisel muutub see jalatsi peal esmalt tuhmiks, poleerimisega lööd jalatsid taas kenasti särama!
Eraldi tooks siinkohal välja Collonil Combi White värvivärskendaja, mis on tugeva valge värvipigmendiga vedelik ja sobib valgete jalatsite ninade või teiste kulunud kohtade värvivärskendamiseks. Kanna vahend kulunud kohale pudeli otsas oleva švammi abil ja lase kuivada. Pärast värvi värskendamist soovitame jalatsid üle teha värvitu või valge Collonil Waterstop kreemiga, mis taastab materjali esialgse elastsuse ja ühtlustab värvitud pinna.
Sileda naha puhastamine
Siledat nahka võib puhastada mustusest ja porist niiske lapiga. Igapäevaselt sellest piisab aga aegajalt võiks siledast nahast jalatseid puhastada põhjalikumalt ja süvitsi nii hooldusvahendi jääkidest kui kogunenud mustusest.
Selleks on olemas erinevad kergema ja tugevama koostisega puhastusvahud. Kuna aga tänapäeval on saadaval väga erinevast materjalist valmistatud jalatseid, siis soovitus on alati enne põhipinna kallale asumist katsetada materjali taluvust konkreetse vahendi suhtes mõnel varjatud kohal.
Collonil puhastusvahtudest on kõige tugevama koostisega Collonil Leather Soap, mis sobib vaid tugevate siledate nahkade puhastamiseks. Kanna vaht eelnevalt Collonil puhastus- ja poleerimislapile ja alles siis jalatsile ning seejärel vahtu laiali hõõrudes eemaldadki mustuse materjalilt.
Mõnevõrra kergema koostisega on Collonil Clean and Care puhastusvaht, mis on universaalsem ja sobib lisaks siledate nahkade puhastamisele ka karedate nahkade puhastamiseks. Kanna vaht eelnevalt Collonil puhastus- ja poleerimislapile ja alles siis jalatsile ning seejärel vahtu laiali hõõrudes eemaldad mustuse materjalilt.
Tugeva sisse läinud mustuse jaoks (näiteks lume- ja vee randid) võib kasutada ka Collonil Shampoo Direct’i, mis tõrksama mustusega edukalt toime tuleb. Pudeli otsas oleva švammi abil saad määrdunud kohti hõõruda ning švammi seejärel voolava vee all ära loputada.
Pärast jalatsi põhjalikku puhastamist tuleks kindlasti taastada ka niiskus- ja mustuskaitse, millest kirjutasime sileda naha hooldamise all.
Hoia oma jalatseid, siis jalatsid hoiavad Sind!