Tootmispraagid – kas vältimatu osa tööstuses?

Tootmispraagid

Tootmispraak

Tegijatel ikka juhtub. Me kõik eksime, kuna ka meie tooteid valmistavad inimesed, siis juhtub seda ka meil. Loomulikult üritame eksimused viia miinimumi ning alati õppida oma vigadest, aga siiski juhtub. Kuidas vead tekivad ning kas ja kuidas oleks neid võimalik vältida? Ning mis saab tootmispraagist edasi? Tegelikult ei olegi olukord üldse nii halb ja mõnikord on vead ka abiks.

Kuidas vead jalatsite tootmisel tekivad?

Kõige laiemalt saab vead meie toodete puhul jagada kaheks: meist sõltuvad vead ja meist sõltumatud vead.

Meist sõltuvad vead on siis vead, mis tekivad meie enda majas, jalatsite tootmise käigus. Kuna meie tooted valmivad ju inimeste käsitööna, siis inimlikke eksitusi ikka juhtub – detailid said valesti välja lõigatud, valest materjalist või hoopis valesti kokku õmmeldud. Juhtub, et õmblusmasin on vimka sisse visanud ja mõne piste vahele jätnud.

Teised vead tekivad nö meie majast väljas pool ehk siis vead võivad sisse tulla näiteks koos materjaliga, mida oma toodete jaoks ostame. Paljud meie tooted valmivad nahast, aga nahk on naturaalne materjal, millel defektid esinevad tihti varjatult – näiteks on nahk mõnest kohast õhem või hapram. Või juhtub, et jalatsite liimimiseks kasutatav liim on vana või valedel tingimustel tarnspordi firma poolt käsitletud (näiteks hoitud liiga külmas) või on tarnitud hoopis valede omadustega materjal.

Usalda, aga kontrolli

Kvaliteedikontroll on meil ettevõttes mitmetasandiline. Kuigi üldjuhul avastab töötaja enda tehtud vead ise ja otsib kiirelt ka lahenduse, siis juhuks kui viga peaks märkamatuks jääma, on ka sellele lahendus olemas. Nimelt kontrollib Iga töötaja nö eelmise töötaja tööd ehk siis ei hakka edasi tegelema sussi või sandaaliga, millel leitakse viga. Kõigepealt tuleb viga parandada ning siis saab järgmise etapiga edasi liikuda. Lõplik kvaliteedikontroll toimub enne toodete pakendamist. Selle jaoks on meil välja töötatud nimekiri asjadest, mida jälgida. See nimekiri on kujunenud omakorda aastate pikkuse töö ja kogemuste tulemusena ehk nö võimalike vigade list. Peab au andma meie tublidele pikaaegsetele töötajatele, kes mitmed vead suudavad juba kinnisilmi üles leida – nõrk õmblus, defekt, mis võib hakata kandmisel jalale jne.

Tootmispraagid

Mis edasi?

Kuna meie tooted valmivad käsitööna, siis on üldjuhul kõik vead ka parandatavad. Samuti peame seda silmas juba toodete disainil ehk enamus meie tooteid on disainitud nii, et need on ka parandatavad. Seega kui ka mõni defektiga toode väljub meie majast märkamatult ja viga tuleb ilmsiks mõne aja möödudes kliendi jalas, saame ka siis tihti oma vea parandada. Näiteks kinnitame katkenud õmbluse uuesti, liimitame detaili uuesti või vahetame hoopis kogu detaili välja.

Kui aga tõesti parandada ei saa või see ei ole mõistlik –  näiteks on ilmnenud naha defekt, mis ei vähenda küll jalatsi funktsiooni, aga lihtsalt ei ole jalatsi välimus nii kena – siis oleme ka sellistele jalatsitele leidnud kasutajad, lihtsalt madalama hinnaga. Ka nende jalatsite tänulikud kandjad küsivad aeg-ajalt, et millal jälle praaki võib oodata 😊 Õnneks viimasel ajal juhtub seda järjest vähem.

Tootmispraagid